У оквиру Tempus пројекта ECBAC, 517200, организована је посета белгијском граду Генту. Ја сам изабранa да учествујем на овом путовању као представник наше школе, Високе школе примењених струковних студија у Врању. На пут смо кренули у понедељак, 23.03.2015. године летом из Београда за Брисел, одакле смо возом продужили за Гент. На крајњу дестинацију смо стигли пре подне, око 11h, одакле смо таксијем отишли до хостела у ком смо били смештени.

Другог дана смо се након доручка упутили до кампуса где су нас дочекали студенти и професори са Универзитета KU LUEVEN, који су нам одржали презентацију о Универзитету, начину рада са студентима, сарадњи Универзитета и привреде као и могућностима за даље усавршавање студената. Оно што је мени било занимљиво да имају веома добро организовану практичну наставу у кругу кампуса у веома добро опремљеним радионицама тако да поред теоријског знања поседују одличне практичне вештине. По завршеној презентацији упутили смо се на ручак а потом и у обилазак града.

Трећи дан смо имали предавања у Бриселу у канцеларији организације VLHORA која је ради при министарству просвете. Њихова улога је та да остваре комуникацију између високих школа и министарства. Такође имају задатак у решавању проблема у просвети као и унапређењу образовања. Одржали су нам презентацију о томе како њихова организација ради, која је њихова улога, како распоређују финансије.

Четвртог дана смо поново били у кампусу универзитета. Акценат је био стављен на обилазак самог кампуса. Видели смо њихове учионице, лабораторије, мензу, кафетерију и студентски дом. Лабораторије се веома велике и одлично опремљене са најновијом опремом. Поседују лабораторије за електротехнику, електронику, машинство и још многе друге. Студенти имају могућност да своје теоријско знање испробају и у пракси што је веома корисно јер када дипломирају лако могу да се запосле. Њихов универзитет је укључен и у многобројна испитивања разних компанија. Посебно пивара јер кампус поседује пивару која производи пива за потребе кампуса.

Последњег дана смо имали слободно време па смо одлучили да га искористимо тако што ћемо прошетати Гентом и детаљно обићи све његове знаменитости. Видели смо катедралу, тврђаву, велики торањ са сатом. Касније смо возом отишли до аеродрома где смо се укрцали на лет. У Србију смо слетели око 22:30h.

Подносилац извештаја,
Гордана Антић