ДОГАЂАЈИ

Slika 1

У склопу обележавања Светског дана вода, који се сваке године одржава 22. марта, делегација студената и наставника Академије техничко-васпитачких струковних студија (АТВСС), Одсека Врање, организовала је посету Постројењу за пречишћавање отпадних вода у Врању.

Тема овогодишњег Светског дана вода је „Вода за мир“, којом се подстиче на сарадњу у управљању водним ресурсима, што има далекосежне позитивне ефекте, подстиче просперитет и јачање заједница у одговорима на изазове.

Према подацима Светске здравствене организације, тренутно више од 2,2 милијарде људи широм света нема приступ безбедној води за пиће. Поред тога, око 3,6 милијарди људи живи без адекватних санитарних услуга, док се 2,3 милијарде суочава с недостатком основних услова за прање руку сапуном и водом у својим домовима.

Светски дан вода 2024. године наглашава важност колективног ангажмана и посвећености различитих друштвених актера, од индивидуалног нивоа до глобалне заједнице, у циљу очувања воде као кључног, али ограниченог природног ресурса.

 

Slika 1

Поводом Међународног дана шума, Rotary club Врање, Лесковац и Ниш, заједно са наставницима и студентима АТВСС-Одсек Врање, засадили су четири саднице јавора у дворишту Одсека Врање, у знак буђења природе и вегетације али и као знак новог почетка.

Међународни дан шума се од 1971. године широм планете у циљу промовисања свести о значају и вредности шумских екосистема.

Обележавање овог датума подсећање је на значај шума, очувања и унапређења стања шумских екосистема. Међународни дан шума сваке године је посвећен одређеној актуелној теми. Тема овогодишњег Дана шума је „Шуме и иновације: Нова решења за бољи светˮ. Растуће потребе друштва и савремени изазови у различитим аспектима (климатске промене – ублажавање и адаптација, очување биодиверзитета, мониторинг и рано упозоравање и др.) захтевају нова технолошка достигнућа и иновације.

 

Slika 1

У марту 2024. године, у Врању, симболично укрштање путева културе и образовања између Одсека Врање Академије техничко-васпитачких струковних студија и Удружење DANTE ALIGHIERI из Врања, остварено је кроз потписивање Споразума о пословној сарадњи. Церемонија потписивања, организована у Врању, означила је почетак нове ере узајамног ангажмана и сарадње на пројектима који ће допринети богатству и диверзитету културног и образовног пејзажа обе земље. Значајност споразума је заједнички интерес за промовисање и унапређење културе кроз образовање, са намером да се креирају и подрже активности које ће обогатити и проширити образовне и културне хоризонте студената и наставника. Конкретни облици сарадње укључују успостављање братских веза са образовним институцијама у Италији, размену студената и наставника, организацију курсева италијанског језика, као и заједничке културне манифестације попут изложби, концерата, предавања и књижевних вечери.

Потписани споразум представља основу за дугорочну сарадњу и за серију иницијатива које ће, не само обогатити академску и културну сцену обе земље, већ и подстаћи дубље разумевање и поштовање међу народима.

 

Slika 1

Отварање Центра за брзи развој производа и прототипова (RPD HUB) у Врању, кроз иницијативу пројекта ACDI-VOCA финансираног од стране USAID, значајан је допринос развоју и примени напредних технологија у Србији. Обука о 3D штампи, намењена привредним субјектима из Пчињског управног округа, довела је до првих практичних резултата - примене стечених знања у компанијама Еуроспин, Манасијевић д.о.о., и Еуростил.  Поменуте компаније су искористиле нове технологије за израду специфичних заменских делова, попут точкића, граничника и вођица, који се иначе тешко налазе на тржишту. Захваљујући 3D штампи, успели су да значајно смање трошкове производње и повећају ефикасност, истовремено доприносећи иновацијама у својим производним процесима.

У контексту образовања и усавршавања значајно је да су студенти  имали прилику да се упознају са технолошким процесима и иновативним применама 3D штампе у практичном раду поменутих компанија. Практично искуство у пословним амбијентима унапређује њихово образовање и доприноси њиховом професионалном развоју кроз увид у реалне пословне апликације и потенцијал 3D технологија.

Сарадња Одсека Врање и  USAID-a, отварањем RPD HUB-а и реализацијом обука, доприноси општем напретку и технолошком развоју региона, подстиче иновације и развој нових технологија које даље доприносе како привреди тако и образовном систему, и светли је пример значаја иницијатива за иновације у модерном добу.

 

Пројекти , награде и признања